Środki antyadhezyjne to grupa produktów, które służą w technologii betonu do prawidłowego oddzielenia betonu od formy. Ich stosowanie ułatwia proces budowy, zmniejsza zużycie energii oraz poprawia estetykę powierzchni betonu. Naszą odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku jest rodzina produktów antyadhezyjnych SEPAREN.

Czym są środki antyadhezyjne?

Mieszanka betonowa wbudowywana jest w formy, które mogą przybierać różne kształty, w zależności od inwencji projektanta. Nawet beton stosowany na podbudowę dróg bywa układany w szalunku ślizgowym. Formy mogą być wykonane z rożnego rodzaju materiałów – najpopularniejsze są z drewna, metalu i tworzyw sztucznych.

Środki antyadhezyjne mają na celu zapobieganie przywieraniu betonu do powierzchni form, desek szalunkowych oraz innych elementów konstrukcyjnych. Środki te pomagają w łatwiejszym oddzieleniu form od stwardniałego betonu, co może ułatwiać proces budowy, zmniejszać zużycie energii oraz poprawiać estetykę powierzchni betonu.

„Niestosowanie środków antyadhezyjnych powoduje przywieranie betonu do formy, powodując nieatrakcyjną wizualnie powierzchnię. Aby ten efekt ograniczyć albo wyeliminować, stosuje się preparaty antyadhezyjne, które nanoszone są na formy po to, żeby po stwardnieniu betonu można było te formy bezproblemowo usunąć” – mówi Tomasz Nowacki, Prezes i Główny Technolog STACHEMA Polska.

Rodzaje i formy środków antyadhezyjnych

W przemyśle budowlanym stosuje się różnego rodzaju środki antyadhezyjne – emulsje na bazie wosku, powłoki silikonowe, preparaty oparte na bazach olejowych. Najpopularniejszym i najskuteczniejszym rodzajem środków antyadhezyjnych do betonu pozostają jednak produkty olejowe. Powstają na bazie olejów mineralnych, syntetycznych lub roślinnych. Nakłada się je na powierzchnie form, desek szalunkowych lub innych elementów konstrukcyjnych przed wbudowaniem betonu.

„W ofercie Stachemy są dostępne różne rodzaje środków antyadhezyjnych. Te bardziej zaawansowane wykorzystuje się przy produkcji betonu architektonicznego, od którego się wymaga się idealnej jakości powierzchni – mówi Tomasz Nowacki.

Środki antyadhezyjne do szybkiego rozformowania

Najczęściej mieszanka betonowa wbudowana jest w formy i po kilku-kilkunastu dniach następuje usunięcie formy. Co w sytuacji, gdy konieczne jest szybsze rozszalowanie?

„Technologia szybkiego rozformowania w produkcji betonu polega na tym, że mieszanka jest zagęszczana w formie, a następnie od razu po zagęszczeniu forma zostaje usunięta. Taki zabieg jest możliwy dzięki zastosowaniu specjalnych produktów antyadhezyjnych – wyjaśnia Tomasz Nowacki.

Czy środki antyadhezyjne mogą opóźniać wiązanie i twardnienie betonu?

Tak. Mówimy tu o bardzo specjalistycznych zastosowaniach, gdzie preparaty antyadhezyjne pełnią również funkcję opóźniającą. Pozwalają na naniesienie środka na formę i wbudowanie betonu. W procesie wiązania cały beton stwardnieje, natomiast powierzchnia betonu, mająca bezpośrednią styczność z formą pokrytą preparatem antyadhezyjnym z funkcją opóźniającą, pozostanie niezwiązana. Po usunięciu formy miejsce, które stykało się z formą i środkiem antyadhezyjnym, można dokładnie oczyścić z niezwiązanego betonu.

Odpowiedzią firmy STACHEMA Polska na zapotrzebowania rynku jest rodzina środków antyadhezyjnych do betonu SEPAREN. W jej skład wchodzą produkty mające zastosowanie przy produkcji prefabrykatów, opracowane do stosowaniu z szalunkami wykonanymi z różnego rodzaju materiałów, wysokich wymagań stawianych dla betonu architektonicznego oraz w sytuacjach, gdzie wymagane jest natychmiastowe rozformowanie świeżego betonu. W rodzinie produktów SEPAREN znajdują się także środki do pielęgnacji i ochrony mieszalników oraz wszystkich urządzeń towarzyszących w procesie produkcji masy betonowej.

Każdy produkt z serii SEPAREN jest środkiem antyadhezyjnym gotowym do użycia. Optymalne zastosowanie produktu należy skonsultować z Działem Technologicznym STACHEMA Polska.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI