Zrównoważone budownictwo nie jest już pieśnią przyszłości. „Zielony” beton to pełnowartościowy materiał budowlany, przewyższający niekiedy konwencjonalne mieszanki betonowe. Jest to możliwe m.in. dzięki wsparciu producentów domieszek do betonu. Na podstawie sukcesów naszych specjalistów w ostatnich kilkunastu miesiącach, jesteśmy w stanie powiedzieć z całą odpowiedzialnością – STACHEMA Polska to ekspert w dziedzinie betonów niskoemisyjnych.

Zielony impuls

Paryskie porozumienie klimatyczne zobowiązuje kraje członkowskie Unii Europejskiej do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o 55% do 2030 roku i osiągnięcia zerowej emisji do 2050 roku. To ogromne wyzwanie dla wszystkich sektorów gospodarki, na które branża budowlana odpowiedziała najszybciej. Jednym z konkretnych rozwiązań dekarbonizacyjnych jest beton niskoemisyjny, produkowany z zastosowaniem spoiwa o wysokim udziale składników nieklinkierowych. Aby taki ekobeton mógł powstać, musiały pojawić się na rynku dwa produkty – niskoemisyjny cement oraz kompatybilna z nim domieszka do betonu.

GreenCON – domieszka do „zielonego” betonu

W maju 2023 roku STACHEMA Polska zaprezentowała nowo opracowaną serię domieszek GreenCON, przeznaczoną do produkcji „zielonego” betonu. Innowacyjna domieszka okazała się nie tylko odpowiedzią na ekologiczne zapotrzebowania rynku – to realna alternatywa dla budownictwa, oferująca producentom betonu najwyższą jakość. Dowodem są wyniki prób przeprowadzone przez Dział Badań i Rozwoju STACHEMA Polska, przedstawiające porównanie właściwości tradycyjnych zapraw cementowych, mieszanek betonowych i betonów stwardniałych oraz ich ekologicznych odpowiedników. Testy udowodniły, że beton niskoemisyjny, przygotowany z użyciem domieszki GreenCON 1 osiągał lepsze parametry reologiczne i porównywalne parametry wytrzymałościowe w stosunku do mieszanki wykonanej z zastosowaniem konwencjonalnego superplastyfikatora PCE.

GreenMALT ONE – zielona domieszka do zapraw

Po sukcesie domieszek z rodziny STACHEMENT GreenCON, przeznaczonych do produkcji betonów towarowych, przyszedł czas na kolejny krok w kierunku budownictwa niskoemisyjnego. W październiku 2023 roku miała miejsce premiera naszej pierwszej ekodomieszki do produkcji niskoemisyjnych zapraw murarskich i tynkarskich.

Co ważne – domieszka ta powstała we współpracy z firmą CEMEX Polska. Jesteśmy dumni z zaufania, jakim obdarzył nas ten wiodący producent cementu w Polsce i na świecie, posiadającym w swojej ofercie cement niskoemisyjny. Poza korzyściami ekologicznymi domieszka GreenMALT ONE pozwala uzyskać odpowiednie właściwości zaprawy, obniżyć koszty inwestycji i jest kompatybilna ze wszystkimi rodzajami spoiwa, w szczególności ze spoiwami niskoemisyjnymi.

Produkty STACHEMA Polska z deklaracją EPD

Wszystkie domieszki do betonu STACHEMA Polska są przyjazne środowisku. Świadczy o tym m.in. fakt, że nasze produkty posiadają Deklarację Środowiskową Produktu, czyli Environmental Product Declaration. EPD jest niezależnym świadectwem, określającym wpływ danego produktu na środowisko naturalne. Ze względu na długi i skomplikowany proces jej przyznawania, deklaracja EPD niesie ze sobą istotną informację. Posługujący się nią producent należy do wąskiego grona przedsiębiorstw, dbających o dekarbonizację w produkcji materiałów budowlanych.

Posiadanie deklaracji EPD ma dla nas kluczowe znaczenie w realizowaniu strategii zrównoważonego rozwoju firmy, ale korzyści odczuwają także nasi klienci. EPD to istotny fakt zwłaszcza dla inwestorów, którzy starają się uzyskać certyfikaty zrównoważonego budownictwa dla swoich inwestycji (m.in. DGNB, LEED czy BREEAM).

Mamy najlepszych Technologów Betonu w Polsce

Kolejnym ekologicznym sukcesem, jaki STACHEMA Polska świętowała w 2023 roku, było zwycięstwo jej Technologów Betonu w ogólnopolskim konkursie Power Concrete. Pracownicy Stachemy okazali się bezkonkurencyjni w corocznym wydarzeniu, organizowanym przez Stowarzyszenie Producentów Cementu, zajmując w finale konkursu 1. i 4. miejsce na 30 zespołów technologicznych z całego kraju. Na najwyższym stopniu podium stanął zespół w składzie Cyprian Pełczyński, Damian Klamka i Piotr Szczepaniak. Ich finałowe zadanie polegało na przygotowaniu betonu o najniższym śladzie węglowym w przedziale 35-40 MPa.

Gratulacje należą się również naszemu drugiemu zespołowi w składzie Paweł Jabłoński, Paweł Kość, Marcin Galusek, który w finale zajął bardzo dobre 4. miejsce. Wspomniana trójka była z kolei najlepsza w konkursie kwalifikacyjnym, przygotowując beton o średniej wytrzymałości na ściskanie najbliższej 69 MPa.

Teoria

Nowoczesne, a więc i niskoemisyjne budownictwo, jest możliwe wyłącznie dzięki poszerzaniu wiedzy z zakresu wykorzystania nowych materiałów i skutecznego łączenia ich z innymi. STACHEMA Polska ma szczęście posiadać w swoich szeregach świetnych specjalistów, których wiedza regularnie jest prezentowana uczestnikom największych konferencji budowlanych w Polsce.

Jednym z ostatnich przykładów jest wystąpienie Prezesa STACHEMA Polska i Głównego Technologa, Tomasza Nowackiego, na konferencji Technologia Betonu w roli jednego z ekspertów. Tematem wystąpienia Prezesa na wydarzeniu organizowanym przez firmę Lafarge było zastosowanie niskoklinkierowego cementu w betonie towarowym stosowanym w okresie obniżonych temperatur.

Innym znaczącym udziałem przedstawicieli STACHEMA Polska była konferencja Dni Betonu 2023. To bez wątpienia jedno z największych budowlanych wydarzeń naukowo-technicznych w tej części Europy, a jej motywem przewodnim była rola betonu w walce ze zmianami klimatu. STACHEMA Polska dołożyła merytoryczną cegiełkę do konferencji, m.in. za sprawą Technolog Produktu, Aleksandry Pełczyńskiej, która wygłosiła prezentację nt. „Modelowania składu domieszki chemicznej dla spoiw niskoemisyjnych z wykorzystaniem reometru rotacyjnego”.

Praktyka

Od wielu lat dokładamy starań, by zmienić opinię nt. betonu. Nieumiejętne korzystanie z tego materiału może doprowadzić do zjawiska znanego jako „betonoza”, zwłaszcza w centrach miast i miasteczek. Jednak beton w rękach osób odpowiedzialnych to najbardziej ekologiczny ze wszystkich materiałów, ponieważ w 100% nadaje się do recyklingu. Dodatkowo stanowi kluczowy element w budowie odnawialnych źródeł energii, takich jak biogazownie, farmy wiatrowe czy zapory wodne. Więcej na ten temat znajduje się w naszych artykule pt. „Fundament zielonej energii”.

Ekobeton pozwala również na tworzenie nowoczesnych rozwiązań na terenach objętych ochroną, nie naruszając środowiska naturalnego. Świetnym przykładem takiej inwestycji, w której STACHEMA Polska brała udział, jest budowa radaru meteorologicznego IMGW na terenie Parku Krajobrazowego Góra św. Anny.

Sprawdź nasze rozwiązania dla budownictwa i poznaj technologię betonu STACHEMA Polska – zarówno tę dotyczącą betonów niskoemisyjnych, jak i tradycyjnych.

Aktualności

  • Dni Betonu 2023 – podsumowanie i wnioski z konferencji SPC

  • STACHEMA Polska na konferencji Technologia Betonu 2023

  • Zapora nad Soliną

    Fundament zielonej energii

  • Budowa radaru meteorologicznego Góra św. Anny

Galeria

Zobacz także

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI